АГРОКОРПОРАЦІЯ «КРУПЕЦЬ»:
РОЗВИТОК ЗАРАДИ МАЙБУТНЬОГО
Черговий сільськогосподарський рік у агрокорпорації «Крупець» по всіх характеристиках впевнено відповідає окресленій стратегії успішності. Тут продовжують нарощувати виробничі потужності, впроваджувати новітні технології та постійно працюють над вдосконаленням бренду господарства, що за двадцятиліття діяльності повністю модернізувалося та нині показує приклад, як результативно та прибутково можна працювати на українській землі.
Активна інтеграція крупецької продукції на європейські ринки збуту допомагає усій агрокорпорації стабільно утримувати стійкий економічний темп діяльності та сміливо орієнтуватися на нові проекти, ще більш амбітні перспективи, що на фініші забезпечать територіальну громаду і додатковими надходженнями в бюджет, і новими робочими місцями.
Яким бачить свій нинішній та завтрашній день одне із найбільших виробничих агрогосподарств в регіоні - у нашому інтерв’ю з генеральним директором агрокорпорації «Крупець» - В. О. Варфалюком:
- Володимире Олександровичу: за кілька днів працівники сільськогосподарської галузі, якій Ви присвятили значну частину свого життя, відзначатимуть професійне свято. З якими здобутками завершує сільськогосподарський рік агрокорпорація «Крупець»? Чи загалом сприяли соціально-економічні реалії втілювати задумані Вами плани в життя, і наскільки щедрим був врожай 2020-го року?
- Можна підсумувати, що рік цей для агрокорпорації був продуктивним. Певних зрушень було осягнуто, зокрема, і в будівництві, і в економічних питаннях. Зібрано хороший врожай ранніх зернових – а це більше 70 центнерів з гектара. З відмінними показниками завершився збір врожаю сої ( понад 35 центнерів з гектара), результативність врожайності соняшника – близько 40 центнерів з гектара. Зараз саме триває збір кукурудзи на полях, але вже можна констатувати, що ця сільськогосподарська культура дасть більше 120 центнерів з гектара в сухій вазі. Названі цифри свідчать про те, що наше господарство й надалі повноцінно утримуватиме стабільний економічний розвиток, і, щонайголовніше, буде забезпечене високоякісними кормами для відгодівлі птиці на наших пташниках. Сьогодні в агрокорпорації налічується майже півтора мільйона птиці, і саме якісний раціон годівлі є запорукою якісної продукції птахівництва.
У цьому році ми пішли шляхом певних експериментів. Багато розроблених програм були націлені на дослідження ефективного вирощування сільськогосподарських культур в умовах нашого регіону. Задля успішного результату ми тісно співпрацюємо із українським представництвом німецького концерну BASF. Ця компанія виготовляє якісні засоби захисту рослин, які гарантують захист врожаю від захворювань, бур'янів і шкідників.Разом з BASF ми створили аграрний демоцентр, який є одним з найбільших у Західній Україні. За підсумками результатів роботи цього аграрного демоцентру ми аналізуємо для себе: які, з огляду на структуру земельних ресурсів нашого регіону, краще застосовувати добрива і засоби захисту, аби отримати з наших полів найвищу врожайність.
- Відомо, що Ви активно долучаєтеся до різноформатного обміну досвідом у сільському господарстві. У своїй агрокорпорації завжди моделюєте роботу так, щоб на українське зацікавленими поглядами дивилися іноземці…
- Хочу детальніше розповісти про одну із таких поїздок: два роки тому довелося побувати у Сполучених Штатах Америки. Там, разом із іншими українськими господарниками ми вивчали аграрне виробництво Штатів. Відвідували фермерські господарства, знайомилися з їхніми напрацюваннями з питань вирощування сої, пшениці і кукурудзи. Американське сільськогосподарське середовище націлене саме на ці аграрні групи через ефективну врожайність. У свою чергу, наша делегація розповідала про особливості вирощування культур на українських полях. Якщо наше господарство в минулому році зібрало 110 центнерів кукурудзи в сухій вазі з одного гектара (хоч у цьому році ми й плануємо зібрати трохи більше), все-таки до американського фермера нам ще треба трохи підтягнутися. Їхній показник - це 140 центнерів кукурудзи з гектара, а на поливі – усіх 160 центнерів кукурудзи в сухій вазі. Безумовно, такий досвід отримання високих та стабільних врожаїв зацікавив і спонукав і нас до експериментальних впроваджень технологій догляду за рослинами. Для цього в нашій агрокорпорації було виділено 100 гектарів земельних угідь. Було розпочато експеримент з вирощування кукурудзи по американській технології, агрономи агрокорпорації усі ці місяці ретельно працювали над її впровадженням. Перші висновки з дослідної ділянки обнадіяли: кукурудза сформувала непоганий качан і може мати на порядок кращі результати по врожайності.
- Звісно, одних лише експериментів замало… Щоби утримувати економічну стабільність у рослинництві та птахівництві, треба мати поряд ще й кваліфікованих спеціалістів…
- Погоджуюся. Багато із тих, хто нині працює з нами, - діти досвідчених фахівців, працею яких починала розбудовуватися агрокорпорація «Крупець». Декого уже і немає серед живих, але їх трудовий внесок у розвиток нашого господарства важко переоцінити, і за це хочеться згадати вдячним словом Конопацького Михайла Михайловича, Ляхацьку Галину Іванівну, Бохонко Степана Васильовича …
З тих часів планомірно ведемо роботу, розбудовуючи стабільне і процвітаюче господарство. Впевнений, що ми обрали правильний шлях, коли взяли за стратегію повністю переформатувати колишній радгосп у велике сільськогосподарське підприємство з групою компаній, які відповідальні за повний виробничий цикл: від зернини до добірного збіжжя в засіках і до якісної продукції птахівництва.
З початку двохтисячних років майже все господарство, те, яке було колись, зазнало повної капітальної модернізації. На кожній з площадок агрокорпорації «Крупець» збудовані нові об’єкти, що оснащені якісним устаткуванням, працюють за новою технологією, з новими підходами. Ми змогли успішно вирішити головне з питань – нашу продукцію під торговельною маркою «Крупець» зробити максимально конкурентною на ринку. Нам вдалося стати кращими не лише в переліку українських товарів. Завдяки обраній тактиці роботи, агрокорпорація сьогодні впевнено працює на сільськогосподарському ринку, стабільно розвивається і практикує сучасні підходи в розвитку галузі. Задоволені тим, що продукція птахівничої галузі та олійного заводу експортуються в країни Азії та Європи. Це все свідчить про високий конкурентний рівень агрокорпорації, в зв’язку з чим наша ОТГ та й Рівненська область мають очевидні переваги: адже підприємством створюються нові робочі місця, утримується баланс доходів і наповнюється бюджет як самої ОТГ, так і України в цілому.
- Кілька б таких господарств, як агрокорпорація «Крупець», на кожен район, і сільськогосподарський сектор всієї країни мав би міцний фундамент для розбудови…
- Найперше, була б економічна стабільність. Не було б такої проблеми, як заробітчанство - люди не виїздили б у інші країни в пошуках фінансового благополуччя, працювали б вдома. Нема сумніву, що в кожній громаді є багато достойних фахівців, працьовитих, справжніх професіоналів своєї справи, які можуть успішно і по-європейськи працювати. Якщо правильно підібрані фахівці, тоді є хороша перспектива досягнути високого результату. З особливою вдячністю називаю імена таких спеціалістів, які пліч-о-пліч сьогодні працюють з великим колективом нашої агрокорпорації. Вони досвідчені і сміливі у прийнятті рішень щодо впровадження ефективних технологій і методів обробки землі, в питаннях ведення птахівництва, тощо. Це, зокрема, заступник директора агрокорпорації – Хом’як Василь Леонідович, який раніше працював у правоохоронних органах, а нині успішно справляється зі своїми управлінськими обов’язками і користується повагою в колективі. Хочу відзначити завідуючого олійним заводом Лемещука Віктора Васильовича, який працював інженером в газовій службі нашого району, а тепер втілює знання і досвід в розбудову нашого господарства. Працює серед нас і багато інших висококваліфікованих співробітників. За високий професіоналізм слова вдячності заслуговує, зокрема, Загоруйко Микола Костянтинович, завідувач комбікормового заводу та елеваторного комплексу. Він працює в нашій сфері майже двадцять років. Вагомим внеском відзначилися у сільськогосподарській діяльності обидва головних агрономи агрокорпорації – Мирончук Олександр Володимирович та Заєць Віталій Григорович, головний енергетик Додь Сергій Васильович, головний інженер Костюк Дмитро Ігорович, головний ветеринарний лікар Юзьків Ігор Миколайович - відповідальні люди з досвідом, які успішно реалізовують поставлені перед ними завдання. Варто відзначити також головних бухгалтерів компаній, які входять в структуру агрокорпорації «Крупець», а саме - Мельничук Аллу Леонідівну, Загоруйко Людмилу Петрівну, Люшин Тамару Андріївну, Гузінську Ольгу Михайлівну. Звичайно, можна ще довго перераховувати прізвища працівників агрокорпорації - більшість з них заслуговують на повагу і вдячність за добросовісну і самовіддану працю.
-У нашому виданні, свого часу, було вміщено публікацію про відкриття олійного заводу на потужностях агрокорпорації «Крупець». Якщо коротко: як сьогодні ведуться справи з олійного виробництва?
- Два роки тому наше господарство завершило будівництво нового олійного заводу. Це підприємство сплачує, практично, один мільйон гривень податкових надходжень у бюджет ОТГ, на його базі створено 18 робочих місць. Взагалі, якщо проаналізувати ширше, то 50 відсотків бюджетних фінансових надходжень Крупця забезпечують саме наші підприємства.
Моя думка, як людини, яка колись була тричі депутатом обласної ради, двічі – головою земельної комісії, така: кожна ОТГ має вчитися заробляти кошти. Тоді люди зможуть побачити кращу якість життя: ті ж таки відремонтовані дороги, вуличне освітлення, нові пішохідні доріжки, збудовані дитячі садки, відремонтовані школи, тощо. І ще важливо, аби зароблені громадами кошти залишалися в наших регіонах. Побачивши наші об’єкти, в якому стані утримуються пташники, новозбудований автопарк для техніки, в яких умовах можуть працювати люди, ви також переконаєтеся, що все можна вдосконалити і розвинути. Якщо тільки наполегливо працювати над собою, над тими планами, які перед собою ставиш.
Оскільки переважна більшість читачів вашої газети - міські жителі, принагідно хочу навести, як приклад, керівника Радивилівської ОТГ, Миколу Аракеловича Карапетяна. На нещодавніх виборах його підтримали майже 69 відсотків населення. А це свідчить про ефективну роботу, зорієнтовану на потреби Радивилова, на розвиток всієї ОТГ. Тому люди вкотре віддали за нього свої голоси. Звертаючись до голови Радивилівської ОТГ, агрокорпорація «Крупець» завжди отримує результативний діалог та ефективну підтримку в господарській діяльності.
- Якщо торкнулися питання працевлаштування – яка нині кількість співробітників у агрокорпорації? І яка середньостатистична заробітна плата?
- На різних підприємствах нашого господарства працює біля трьох сотень фахівців. Цифра коливається, оскільки влітку ми ще додатково залучаємо спеціалістів із різних будівельних організацій, а це ще 50-80 виконавців. В нас відсутня така проблема, як плинність кадрів. Специфіка діяльності всієї агрокорпорації полягає в тому, що одне робоче місце нам обходиться в суму з шестизначних цифр. Так, наприклад, щоб прийняти на роботу одного комбайнера, господарству слід придбати нову технічну одиницю. Вартість комбайна марки «John Deere», а ми працюємо тільки з найкращою технікою, лідерами сучасних сільгосптенденцій, сягає майже одинадцяти мільйонів гривень. Ось у скільки обходиться, наприклад, вакансія комбайнера. Або, щоб побудувати приміщення для утримування птиці, де б змогли працювати, декілька людей, знов же, треба витратити 30 і більше мільйонів гривень. Але, навіть попри це, ми кожного року стараємося щось будувати, і кожного року вносимо свою вагому частку в розвиток Крупця. Наприклад, в цьому році закінчили будівництво десятого за кількістю пташника в с.Крупець на площадці з виробництва бройлерів. Ввели в експлуатацію третій зерносушильний комплекс. На цьому елеваторному комплексі для сушіння використовуємо обігрів гарячою парою, що постачається від поряд діючого олійного заводу.
Паралельно із цим у агрокорпорації стартувало будівництво нового комбікормового заводу. До проектних робіт було залучено фахівців голландської фірми «Van Aarsen», яка є світовим лідером по виробництву обладнання для комбікормової промисловості. А монтажні роботи здійснюватиме добре відома у Рівненській області будівельна компанія «Реноме», яка співпрацює з нашою агрокорпорацією впродовж уже п’ятнадцяти років. І завжди демонструє ефективність та якісний результат. По завершенні будівництва будемо мати чи не найбільший комбікормовий завод на Західній Україні. Його очікувані виробничі потужності - 30 тонн розсипного або гранульованого комбікорму за годину для тваринництва. Завод буде повністю комп’ютеризованим, відповідатиме всім вимогам сучасності. Таким чином, плануємо розвинути новий вид бізнесу, а саме продаж концентратів та преміксів, що відповідають європейським нормам харчової безпеки, в різні країни світу.
Середня заробітна платня в агрокорпорації становить, приблизно, 15 тисяч гривень. Усе залежить від різновиду роботи й навантаження: комбайнери, механізатори, водії господарства у «гарячий» сезон збору врожаю отримують і більше двадцяти тисяч гривень…Ця заробітна плата, в середньому, у півтори рази вища, ніж по Україні в цілому. До того ж, люди сільської місцевості мають стабільну роботу. Вони захищені, їм гарантована оплачувана відпустка та соціальний пакет на випадок хвороби. Усі співробітники забезпечені спецодягом, а для трудівників поля – механізаторів, водіїв, комбайнерів, організовано комплексне безкоштовне харчування. В нас є повага до кожної людини, і тому у агрокорпорації за ці роки сформувався такий міцний, злагоджений і надійний колектив.
- Володимире Олександровичу, Ви є основоположником успішного сільськогосподарського господарства на Радивилівщині, високий імідж якого знають і в європейській спільноті аграрників. Як вважаєте: чи є шанси агропромисловій галузі розвиватися та демонструвати гарні результати в практичній діяльності за сьогоднішніх вітчизняних економічних реалій?
- Однозначно, Україна має великі резерви. Навіть більше скажу: нам не потрібна допомога міжнародного валютного фонду, про це стверджую із висоти свого досвіду та фаховості. Якщо тільки український бізнес візьме за правило добросовісно сплачувати податки, в тому числі й податки на землю. Тоді зможемо побачити кардинально інший рівень життя на своїх територіях. Мені сьогодні боляче за низький рівень заробітних плат для вчителів, лікарів, вони не повинні отримувати такий мізер. Не згоден з тим, що бізнес не витримає підвищення заробітної платні своїм працівникам… Люди, які працюють в сучасному темпі, орієнтуються на прогресивні технології, вони залишаться. Ті ж , хто не зможуть наздоганяти, зійдуть з дистанції. Такі закони ринку... Але знайдуться інші, які будуть конкурентними, дбатимуть про якісну продукцію і створюватимуть комфортні умови для своїх працівників. Але, найперше, прозоро вестимуть свою комерційну діяльність. Чесно сплачуватимуть податки. Так цього дотримується наша агрокорпорація, і так радимо іншим – для зміцнення загальнонаціональної економіки.
Наталка Янчин,
Володимир Мартинюк