Дочекалися! Нарешті, за всіма погодними ознаками, настала справжня весна, яку ми всі так очікували! Сонячні дні заманюють родини з дітьми та молодь на лісовий відпочинок. Там, серед першої зеленої травички, на перших відвідувачів уже з нетерпінням очікують… кліщі. Іцілком зрілі, і ще не зовсім зрілі – німфи. Ще б пак – за зиму ці комахи нагуляли шалений апетит!
І все б нічого, якби кліщі не переносили й не зберігали збудників небезпечних інфекційних хвороб – кліщового енцефаліту, туляремії, кліщових бореліозів і ряду інших.
Що стосується нашої області, то нині найбільш актуальною на Рівненщині є хвороба Лайма – один з кліщових бореліозів. Ця хвороба, зважаючи на труднощі діагностики, у світі виявлена, відносно, нщодавно – в 1977 р. А на Рівненщині - менш як два десятиліття тому. За цей час вдалось налагодити і лабораторну (в області цим займається лабораторія особливо небезпечних інфекцій ДУ ‘‘Рівненський ОЛЦ МОЗ України’’), і клінічну діагностику цього дуже непростого захворювання. Справа в тому, що хвороба Лайма перебігає настільки різноманітно, маскуючись під грип, артрози, невралгії, міалгії та інші розлади, що лише факт укусу кліща дає змогу запідозрити хворобу Лайма і тоді – точно її діагностувати. Є іще одна ознака - так звана кільцевидна еритема, тобто червоне кільце різного діаметру навколо місця покусу кліща. Іноді хвороба Лайма переходить в хронічну форму, і тоді на інфікованого очікують роки візитів до лікарів, лікування, а з часом можливий навіть перехід до інвалідності.
Отже, проблема і справді серйозна: на Рівненщині спостерігається стійка тенденція до зростання цієї захворюваності: лише торік з вини кліщів хворобу Лайма зареєстрували у 96 хворих. І це – далеко не все.
Що ж робити? В Рівненському ОЛЦ МОЗ України проведено аналіз захворюваності на хворобу Лайма за весь період спостереження. Встановлено, що найбільше хворих виявлено в Сарненському (111), Рівненському (59), Костопільському (49), Острозькому (32) районах – не рахуючи м. Рівне (зрозуміло, що зараження відбувались переважно за межами обласного центру). Чи це відповідає дійсності? Не зовсім, адже окрім всього іншого, рівень підготовки лікарів у різних місцевостях відрізняється. Однак, без сумніву, в лісах Сарненського району активність природних вогнищ хвороби Лайма найбільш висока – а тому, у разі покусів кліщами в цьому районі, одразу призначається превентивна антибіотикопрофілактика. Саме так! Адже – на відміну від вірусних інфекцій - кліщові бореліози успішно лікуються рядом антибіотиків. На сьогодні (окрім Сарненського району) до небезпечної зони можна віднести ліси півночі Костопільського району, а також Мізоцький кряж та відроги Кременецького, що простягаються в Здолбунівському, півдні Дубенського та в Острозькому районах.
Отже, якщо вас вкусили кліщі, не відкладайте візиту до медиків. Адже і видалення кліща – не така й проста справа, тож най краще це робити фахівцям. Треба пам’ятати, що кліщі гостинно очікують нас в кущах на рівні зросту до 2-3 метрів, адже там найлегше вчепитись в людське тіло. Щоб уникнути неприємної зустрічі, одяг слід обробити так званими репелентами, тобто речовинами, які відлякують комах, зокрема і кліщів. Достатній їх вибір нині є в більшості аптек. Одяг слід обирати світлих тонів, і, повернувшись з лісу, слід ретельно оглянути своє вбрання, а також відкриті ділянки тіла. Дотримуючись цих нехитрих правил, ви убезпечити себе від неприємних наслідків, якими може обернутися звичайний відпочинок на лоні природи.
Ірина Приступа,
лікар-епідеміолог Радивилівського району