Ця неоковирна, з погляду естета, фігура все частіше використовується у ЗМІ, лишаючись, водночас, маловідомою для пересічного українця. А звуть її, хто «ждуном», хто – «почекуном»…
Офіційна її назва — Homunculus loxodontus — скульптура нідерландської художниці Маргріт ван Бріфорт, створена 2016 року для Лейденського університету (Нідерланди). За задумом авторки «Ждун» — це «моторошна і незвичайна помісь людини із північним морським слоном і величезною личинкою комахи, без ніг, зате з людськими руками й безліччю складок, яка, здається, відображає сувору дійсність будь-якої події, що відбувається в нашому, не надто райдужному, житті».
Творіння присвячене пацієнтам, які довго очікують на прийом до лікаря. За словами скульптора, вона надихалася людьми, що сидять у черзі до лікаря, і залами очікування. Оригінальна скульптура встановлена у медичному центрі Лейденського університету.
Художниця довго роздумувала над тематикою майбутньої скульптури, позаяк вона не хотіла зображувати щось пов'язане з медициною або хворобами. Натомість Маргріт звернула увагу на людей, які сидять у черзі до лікаря в очікуванні діагнозу, і вирішила присвятити свою скульптуру пацієнтам. За словами Маргріт, своєю скульптурою вона хотіла показати, що «пацієнти просто мають ждати своєї долі з надією на краще». Крім того, художник поставила перед собою завдання зробити цього пацієнта привабливим і милим, щоб із ним було комфортно і він міг би змусити сміятись.
…24 лютого 2017 року народний депутат України Борислав Береза приніс до сесійної зали Верховної Ради ляльку «Почекуна», яку перед початком засідання та виступами членів Кабінету міністрів поставив на парламентську трибуну. Депутат назвав Ждуна символом очікувань українського суспільства.
А наприкінці червня я випадково помітив цю цікаву фігуру…у центрі Рівного, поблизу торгівельного центру «Плаза». Тож і ви маєте змогу сфотографуватися на пам'ять поруч зі Ждуном.
Володимир Мартинюк